Writing > Improving Sentences
Part or all of the following sentence is underlined; beneath the sentence are five ways of phrasing the underlined material. Select the option that produces the best sentence. If you think the original phrasing produces a better sentence than any of the alternatives, select choice A.
The price of 10 pounds of apples is d dollars. If the apples weigh an average of 1 pound for every 6 apples, which of the following is the average price, in cents, of a dozen such apples?
(A) 20d
(B)
(C) 5d
(D)
(E)
The correct answer is A
Explanation
If 6 apples weigh 1 pound, then a dozen (12) apples weigh 2 pounds. The price of a dozen apples is the price of 2 pounds of apples. The price of 10 pounds of apples is d dollars, or 100d cents, so the price of 2 pounds of apples is 1 over 5 of 100d cents, or 20d cents.